اظهارنامه گمرکی

اظهارنامه گمرکی در صادرات و واردات برای ترخیص کالاها مورد استفاده هستند. بر طبق تعریف سازمان جهانی گمرک،اظهارنامه گمرکی  (World Customs Organization)عبارت است از هر گونه اظهار یا عملی به هر شکل که مورد قبول یا تحویل گمرک باشد و اطلاعات یا جزئیات مورد نیاز گمرک را ارائه دهد.

به زبان ساده معرفی و بیان تمام اطلاعات مورد نیاز گمرک از کالا در اظهار نامه توسط مالک کالا و یا نماینده او.در این مرحله مالک کالا ارزش و اطلاعات کالا را در اظهارنامه ثبت می‎کند. پس از آن اداره گمرک بر اساس اظهارنامه ارزیابی و سنجش کالا را انجام می‌دهد. پس از انجام بررسی های لازم اداره اظهارنامه تایید و امضا شده و به کارشناس مربوطه برای ارزیابی فیزیکی ارجاع داده می‌شود.این روال تا رسیدن به رئیس ارزیابی و دیگر مراحل تا تکمیل خانه های فرم ادامه پیدا می‌کند تا به تاییدیه کامل برسد.

اگر بین اظهارنامه و کالای معرفی شده به گمرک تفاوتی باشد،متقاضی مشمول جریمه خواهد شد.امروزه بیشتر عملیات اظهارنامه‌های بازرگانی از طریق سامانه‌های تجارت الکترونیک و به صورت الکترونیک انجام می‌شود. این فرم ها به صورت فرم‌های واحد و بین المللی تحت عنوان فرم‌های(S.A.D Single Administrative Document)یا همان اسناد واحد اداری مورد استفاده قرار می‌گیرند.این فرم در برگیرنده اطلاعات عمومی و اطلاعات مرتبط با کالا می‌باشد

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *