برگه استحکام بنا

برگه استحکام بنا


برگه استحکام بنا

در برخی از موارد بعضی از ساختمان‌ها به دلایل مختلف پایان کار ساختمانی را دریافت نمی‌کنند. برای مثال برخی از خانه‌های قدیمی که پایان کار ندارند و یا املاکی که به علت تغییر کاربری مجوز پایان کار را دریافت نکرده‌اند و حتی گاهی به دلیل عدم نظارت مهندس ناظر در مراحل ساخت و ساز امکان و دلایل دیگر مجوز پایان کار برای ساختمان صادر نشده است و ساختمان به دلایل مختلفی نیاز به تایید استحکام بنا از طرف مهندسین ناظر را برای دریافت مجوز پایان کار دارند. در این زمان مالکین با پرداخت تعرفه به مهندسین ناظر تاییدیه برگه استحکام بنا را خواستار می‌شوند.

یکی از شروط دریافت پایان کار برگه استحکام بنا می‌باشد و مهندسی که برگه استحکام بنا را تایید می‌کند در قبال وضعیت فنی و استانداردهای ساختمان مسئول می‌باشد و بسیاری به مواقعی که تایید برگه استحکام بنا بعد از ساخت و ساز و توسط مهندسی که در جریان مراحل نبوده است انجام میگیرد ایراد وارد می‌کنند چون این عمل بعد از ساخت و ساز انجام می‌گیرد مهندس ناظر تایید کننده اطلاع دقیق و کاملی از روند ساخت و ساز نداشته و نمیتواند نظری  قطعی در مورد استاندارهای آن بدهد.

مهندس ناظر باید جهت تایید برگه استحکام باید دارای صلاحیت طراحی و نظارت باشد و پس از بررسی استانداردهای ساختمان از جمله بررسی مدارک لازم استحکام بنا و بررسی ایستایی و استحکام ساختمان با توجه به نقشه‌های موجود همچنین بررسی کامل پله‌ها، نرده‌ها، جان‌پناه‌ها، پنجره‌ها در ورودی، نرده‌های حفاظ، سیم‌کشی برق، لوله‌های آب، شیرآلات، لوله‌های گاز اقدام به تایید برگه استحکام بنا کند. اگر ساختمان کوچکترین ایرادی از نظر فنی داشته باشد مهندس ناظر نباید با علم به آن اقدام به صدور مجوز کند.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *