بیمارستان سبز چیست؟

بیمارستان-سبز

بیمارستان-سبز


بیمارستان سبز و توسعه پایدار

در دنیای امروز بحث توسعه پایدار از مهم‌ترین مباحث در همه زمینه‌ها به‌حساب می‌آید. از مباحث مرتبط با گردشگری پایدار گرفته تا معماری سبز و … . حال‌آنکه در مدیریت و یا ساخت‌وساز بیمارستان‌ها نیز رعایت این اصول تأثیر بسزایی دارد.

به بیان ساده، بیمارستان سبز، بیمارستانی است که رفاه بیماران و خانواده‌های آنها را افزایش می‌دهد، روند درمان را تسهیل می‌کند، درحالی‌که از منابع طبیعی به‌گونه‌ای سازگار با محیط‌زیست استفاده می‌کند. این بیمارستان‌ها به‌منظور کاهش تأثیر کلی بر محیط‌زیست ساخته شده تا کمترین میزان آسیب را داشته باشند. استفاده بهینه از انرژی، آب و سایر منابع، افزایش بهره‌وری کارکنان، کاهش ضایعات و آلودگی کمتر محیط‌زیست از اهداف اصلی این بیمارستان‌ها به‌حساب می‌آیند.

استراتژی مدیریت سبز

استراتژی مدیریت سبز در واقع ابعاد مختلفی که در ایجاد یک بیمارستان متناسب با اصول توسعه پایدار مؤثرند را در بر می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به موقعیت جغرافیایی بیمارستان تا مدیریت دارو و مدیریت پسماند آن ها اشاره نمود. اکنون به برخی از متغیرهای مؤثر در روند ایجاد استراتژی مدیریت بیمارستان سبز اشاره می‌کنیم:

  • عایق‌گذاری مناسب در کنترل میزان صدا و …
  • استفاده از خودروهای هیبریدی در جهت کاهش مصرف انرژی و آلودگی هوا، استفاده از نسخه‌های الکترونیک اطلاعات در جهت کاهش رفت‌وآمد و…
  • ایجاد زیرساخت لازم و دقیق برای مدیریت آب و انرژی، به‌حداقل‌رساندن مخاطرات محیط زیستی با انتخاب مکان مناسب و …
  • استفاده از مواد قابل بازیافت و توجه به محصولات دوستدار محیط‌زیست، آموزش و آگاهی کارکنان در جهت دفع ایمن زباله‌های پزشکی، کاهش خرید مواد حامل جیوه و پی‌وی‌سی و …
  • استفاده حداکثری از نور طبیعی، انرژی خورشیدی، عایق گذاری مناسب و…
  • اهمیت‌دادن به شیوه مصرف آب در بخش‌های خاص بیمارستان از طریق پایش سیستم انتقال آب

 

 

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *