تاثیر سرمایه‌گذاری خارجی بر اقتصاد

سرمایه-گذاری-خارجی

سرمایه-گذاری-خارجی


تاثیر ورود سرمایه گذاران خارجی بر چرخه اقتصاد چیست؟

جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در اغلب کشورهای جهان به خصوص کشور‌های توسعه یافته، یکی از مهم‌ترین متغیرهای توسعه اقتصادی به شمار می‌آید. همانطور که در مطالب قبل نیز به آن اشاره کردیم سرمایه‌گذاری عاملی بسیار مهم در افزایش تولید، افزایش ارزش افزوده، افزایش درآمد، افزایش رفاه، افزایش اشتغال، کاهش نرخ بیکاری و کاهش فقر و بالطبع افزایش سطح رفاه و زندگی است. همچنین جذب سرمایه گذاری خارجی اهداف اقتصادی کشور را در سایه یک دیپلماسی اقتصادی محقق می‌سازد و در واقع بر رونق دیپلماسی عمومی نیز تاثیرگذار خواهد بود.

دستیابی به فناوری‌های روز دنیا، جلوگیری از خروج ارز از کشور و همچنین حوزه‌هایی که سرمایه‌گذاران داخلی امکان ورود ندارند سه موضوع اصلی ورود سرمایه‌گذاران خارجی به کشور است.

چالش‌های ورود سرمایه‌گذاران خارجی

با وجود تمام اثرات مثبتی که ورود سرمایه‌گذاران خارجی بر کشور خواهد داشت، محقق شدن آن به سبب وجود برخی از مشکلات، با چالش‌هایی رو به رو است. موانع اقتصادی، حقوقی، سیاسی، فرهنگی و عدم شناخت صحیح سرمایه‌گذاران نسبت به قوانین و فرایند‌های سرمایه‌گذاری در کشور که نتیجه بازاریابی نامناسب است از جمله چالش‌های جذب سرمایه‌گذار می‌باشد. تحریم‌های اقتصادی نیز به عنوان مهم‌ترین عامل چالش‌های جذب سرمایه گذاری شناخته می‌شود که باعث درونگرا شدن اقتصاد ایران گردیده است.

اما با وجود تمامی این چالش‌ها، کشور ایران دارای پتانسیل بالایی در حوزه‌های مختلف برای جذب سرمایه‌گذاری می‌باشد و با نشان دادن مناسب این فرصت‌ها به عرصه بین‌الملل می‌توان چرخه جذب سرمایه‌گذاری خارجی را باری دیگر به حرکت درآورد.

در همین راستا تاثیر بخش خصوصی در جذب سرمایه‌گذاران خارجی غیر قابل انکار است اما توانمند سازی شرکت‌های خصوصی در همکاری با شرکت‌های چند ملیتی و بهبود توان رقابتی برای حضور در بازارهای بین‌المللی نیازمند الگو و امکان حمایت دولت از این بخش در پروژه‌های ملی می‌باشد.

در آخر لازم است اثر انواع جریانات ورود سرمایه خارجی، باید با سیاست‌های مالی و پولی کشور میزبان  سازگار باشد. برنامه‌ریزی صحیح، در استفاده بهینه از سرمایه خارجی موثر بوده و در نتیجه به رشد و رونق اقتصادی در کشور منجر می‌شود. سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی یک منبع مهم برای رونق اقتصاد ایران محسوب می‌شود و می‌تواند باعث انتقال تکنولوژی پیشرفته از خارج، افزایش صادرات و درآمدهای ارزی و در نهایت، به رشد و توسعه اقتصادی منجر شود.

 

 

 

 

 

 

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *