تغییر کاربری اراضی و باغ‌ها

با توجه به افزایش روز افزون جمعیت و مشکلات ناشی از آن،حفظ اراضی باغها و کشاورزی از مهم‌ترین رویکردهای دولت می‌باشد.با خارج شدن هر قطعه زمین کشاورزی و باغات از ماهیت و کاربری خود،ضرر جبران ناپذیری به چرخه تولید وارد می‌شود و علاوه بر آن موجب مشکلاتی از قبیل بحث اشتغال روستاییان،مهاجرت به شهرهای کلان و عدم توجه به توسعه پایدار و … اتفاق می افتد.

بر اساس ماده یک قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها  به منظور حفظ کاربری اراضی و تداوم و بهره‌‌وری آنها از تاریخ تصویب این قانون تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها در‌ خارج از محدوده قانونی شهرها و شهرکها جز در موارد ضروری ممنوع می‌ باشد و در محدوده‌های شهری،شهرداری‌ها کاربری زمین‌ها را مشخص و در پروانه آن ذکر می‌کنند.بر طبق همین قوانین وزارت کشاورزی مسئول مشخص کردن قانونی بودن تغییر کاربری اراضی در روستا می‌باشد.تایید مجاز و قانونی بودن تغییر کاربری اراضی زراعی و باغها،بر عهده کمیسیونی متشکل از نمایندگان وزارتخانه‌های کشاورزی، مسکن و‌ شهرسازی، جهاد سازندگی و سازمان حفاظت محیط زیست و استانداری که در هر استان زیر نظر وزارت کشاورزی تشکیل می‌شود،می‌باشد و ‌تصمیمات کمیسیون مزبور که واجد آرای اکثریت اعضاء باشد معتبر خواهد بود و این کمیسیون موظف است ظرف مدت دو ماه از تاریخ دریافت تقاضا یا ‌استعلام نسبت به صدور پاسخ اقدام نماید.

در مواردی که به اراضی زراعی و باغها طبق مقررات این قانون مجوز تغییر کاربری داده می‌ شود، هشتاد درصد (۸۰ %) قیمت روز اراضی و‌ باغهای مذکور با احتساب ارزش زمین پس از تغییر کاربری بابت عوارض از مالکین وصول و به خزانه ‌داری کل کشور واریز می ‌گردد.نحوه تقویم ارزش‌ اراضی موضوع این قانون توسط وزارت امور اقتصادی و دارائی تعیین و به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.

برخی از تغییر کاربری های مجاز که می‌توان بر روی آن اقدام کرد. احداث گلخانه ها، دامداریها، مرغداریها، پرورش ماهی و سایر تولیدات کشاورزی و کارگاههای صنایع تکمیلی و غذائی در روستاها، بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده و تغییر کاربری محسوب نمی شود. این تغییرات  با رعایت ضوابط زیست محیطی و با موافقت سازمانهای جهادکشاورزی استانها بلامانع است. همچنین تغییر کاربری اراضی زراعی و باغات برای سکونت شخصی صاحبان زمین تا ۵۰۰ مترمربع فقط برای یکبار مجاز است.

اما تغییر کاربری غیرمجاز اراضی زراعی و باغها را علاوه بر الزام به‌ پرداخت عوارض 80 درصد قیمت روز اراضی و باغها،به پرداخت جزای نقدی تا سه برابر بهای اراضی و باغها با قیمت روز زمین با کاربری جدید محکوم خواهند شد.

1 دیدگاه

  • […] تغییر کاربری اراضی و باغات از مهم‌ترین مصداق‌های تغییر کاربری می‌باشند اما تغییر کاربری املاک مسکونی نیز امکان‌پذیر است. در خصوص کاربری املاک هنگام ساخت و ساز شهرداری‌ها با بررسی نقشه‌ی جامع و استانداردهای موجود اقدام به صدور پروانه ساخت می‌کنند و کاربری املاک را در آن مشخص می‌کنند. ممکن است به علل مختلف نیاز به تغییر کاربری ملک مسکونی به تجاری و اداری باشد. با توجه به قانون شهرداری در صورتی که بر خلاف پروانه ساختمانی صادر شده، شخصی اقدام به تغییر کاربری مسکونی به تجاری به صورت غیر مجاز کند در‌کمیسیون مقرر در تبصره یک ماده ۱۰۰ این قانون مطرح می‌نماید و کمیسیون در صورت احراز تخلف مالک یا مستاجر با تعیین مهلت مناسب که نباید از‌ دو ماه تجاوز نماید در مورد تعطیل محل کسب یا پیشه و یا تجارت ظرف مدت یک ماه اتخاذ تصمیم میکند. […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *