موزه‌ها-و-تکنولوژِی-vr

تکنولوژی VR و AR

تکنولوژی واقعیت مجازی یا VR و همچنین تکنولوژی AR یا واقعیت افزوده را می‌توان یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در زمینه فناوری اطلاعات دانست که تحولی را در صنایع مختلف به وجود آورده‌اند.

تکنولوژی AR

به‌وسیله تکنولوژی واقعیت افزوده، عواملی مجازی از طریق دستگاهی به محیط واقعی افزوده می‌گردند. امروزه درگوشی‌های تلفن همراه نیز بسیاری از برنامه‌ها از این تکنولوژی استفاده می‌کنند که ساده‌ترین آنها را می‌توان برنامه‌هایی همچون اسنپ چت دانست با فیلترهایی را از طریق تلفن همراه به واقعیت می‌افزایند. در واقع این تکنولوژی درک ملموسی از وجود یک وسیله به‌صورت ناملموس به ما می‌دهد. نقش این تکنولوژی در سایر بازارها نیز کاملاً مشهود می‌باشد. برای مثال فرض کنید برای خرید وسیله‌ای برای دکور منزل خود شک دارید. با استفاده از این وسیله شرکت فروشنده می‌تواند وسیله موردنیاز شما دقیقاً در موقعیتی در خانه خود که می‌خواهید از طریق تکنولوژی   AR نشان دهد. در اینجا هم فروشنده و هم خریدار با رضایت بهتری خریدوفروش را انجام می‌دهند. در واقع این تکنولوژی می‌تواند بازاریابی و تبلیغات را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار داده و میزان فروش را نیز افزایش دهد.

در زمینه‌های آموزشی نیز این تکنولوژی نقش پررنگی را می‌تواند ایفا نماید. فرض کنید برای کودکانی که هنگام آموزش در هر مقطع و گرایشی مبحث موردنظر را به‌صورت واقعیت مجازی ببینید. قطعاً این تکنولوژی می‌تواند تحولی در زمینه آموزش باشد.

دیگر کارایی‌های جذاب این تکنولوژی را نیز می‌توان در رستوران‌ها، گالری‌های هنری، صنعت گردشگری، صنعت پزشکی و… مشاهده کرد.

تکنولوژی VR

این تکنولوژی نیز به لطف مکان‌های تفریحی و شهربازی‌ها تقریباً شناخته شده است. وسیله که بر روی چشم قرار داده و از دنیایی وارد دنیای دیگر می‌شوید. تصور کنید این تکنولوژی نیز چه تأثیر شگفت انگیزی را می‌تواند بر صنعت گردشگری بگذارد. با استفاده از VR  می‌توان تجربه سفر را توسعه داد و افق‌های جدیدی را در این صنعت ایجاد کرد. برای مثال فرض کنید قصد سفر به مقصدی که تا کنون نرفته‌اید را دارید بنابراین با استفاده از این تکنولوژی می‌توانید به‌صورت مجازی به مکان موردنظر خود سفر کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید که آیا مقصد مناسب سفر برای شما هست یا خیر

یا می‌توانید مجازی سفر کنید به دوردست‌ترین مکان‌ها، موزه‌ها، آثار تاریخی و … و تجربه‌ای خاص را رقم بزنید.

در مباحث آموزشی نیز مانند تکنولوژی AR  تکنولوژی VR نیز نقش بسیار بسزایی را ایفا می‌کند. مباحثی مانند علوم پزشکی، ستاره‌شناسی و نجوم، حتی در ورزش و بسیاری از دیگر رشته‌ها نیز می‌توان از آن استفاده نمود.

شاید جلسات واقعیت مجازی را بتوان یکی از جدیدترین دستاوردهای این تکنولوژی دانست. اخیراً فیس‌بوک از اپلیکیشن واقعیت مجازی خود به نام Horizon Workrooms رونمایی کرد. همان‌طور که می‌دانید شیوع ویروس کرونا بسیاری از مشاغل را تحت تأثیر قرارداد و فاصله انسان‌ها را از یکدیگر بیشتر و بیشتر کرد. حال با استفاده از این تکنولوژی که حس نشستن را در کنار یکدیگر را نیز القا می‌کند می‌توانید جلسات و مصاحبه‌های کاری خود را انجام دهید.

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *