لجستیک

برای آشنایی با مفهوم لجستیک ابتدا لازم است با مفهوم زنجیره تامین آشنایی پیدا کنیم. منظور از زنجیره تامین،شبکه ای بین یک شرکت و تأمین کنندگان آن برای تولید و توزیع کالای خاص به خریدار نهایی می‌باشد. این شبکه شامل فعالیتها، افراد، نهادها، اطلاعات و منابع مختلف است.زنجیره تأمین از کلیه مشاغل و مشارکت کنندگانی که در ایجاد یک محصول، از مواد اولیه تا کالاهای تمام شده دخیل هستند، تشکیل شده است.

زنجیره تامین می‌تواند در فعالیت‌های خدماتی نیز تعمیم پیدا کند.برای نمونه هایی از فعالیت های زنجیره تأمین شامل کشاورزی، پالایش، طراحی، ساخت، بسته بندی و حمل و نقل است.لجستیک در واقع زیر مجموعه ای از زنجیره تامین به حساب می‌آید که به کلیه فرایندهایی گفته می شود که جهت ارزیابی و برآورد نیازها و احتیاجات اولیه در زمینه وسایل و تجهیزات، ماشینها و ابزارآلات ، تاسیسات و کلیه امور مربوط به تهیه، تولید، بیمه، نگهداری، انبارداری، توزیع، حمل و نقل، تنظیم و تهیه روش انجام کار، طراحی سیستم و دستور العمل و نظارت بر موارد فوق انجام می گیرد.

با توجه به موقعیت استراتژیک کشور از نظر بازرگانی لجستیک یکی از مهم ترین رویکردها و محورها در ایران به حساب می‌آید.از لجستیک بیشتر به عنوان مدیریت حمل و نقل یاد می‌شود در صورتی که شامل بهینه سازی مدیریت و پشتیبانی فرایندهای تجاری از شروع  تا تکمیل محصول نهایی می‌باشد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *