ساختار شکست پروژه

معمولا در پروژه های بزرگ عمرانی شکست پروژه و تقسیم آن به سطوح مختلف اهمیت بسیار زیادی پیدا می‌کند زیرا از این طریق می‌توان کنترل و نظارت کامل و دقیقی بر همه مراحل پروژه داشت.

Work Breakdown Structure یا در اصطلاح   WBS  فرایندی است که در اولین مرحله فاز عملیاتی انجام می‌پذیرد و بخش‌های اصلی پروژه را به زیر گروه‌های کوچکتری تقسیم بندی می‌کند بنابراین از لایه‌های بزرگ تر مانند کل پروژه به لایه‌های کوچکتر یعنی زیر پروژه‌ها و سپس فعالیت های مرتبط با هر زیر پروژه تقسیم می‌شود.

با استفاده از این فرایند شما علاوه بر نظارت کامل بر هر مرحله از پروژه می توانید برنامه ریزی دقیق تر و زمانبندی صحیحی داشته و از این طریق با مدیریت هزینه پروژه میزان ریسک را به صورت چشم‌گیری کاهش داده و میزان بهره‌روی را نیز افزایش دهید.

از مشخصات تجزیه کار می‌توان به:

حفظ سلسله مراتب: وجود سلسله مراتبی که بین هر مرحله وجود دارد باید به نحوی باشد که مانند رابطه بین حلقه های یک زنجیر باشد و با همان نظم و ارتباط در پی یکدیگر باشند.با توجه به شکست از زیر پروژه های بزرگ به کوچک می‌توان این رابطه را به روابط به والد و فرزند تشبیه کرد.

پیروی از قوانین واحد:هر بخش معمولا حداقل 2 زیر مجموعه دارد و با توجه به مثال بالا هر والد دو فرزند دارد اما در کل باید طبق قوانین کلی و رویکردهای اصلی همه ی مجموعه قدم بردارند.

برقراری روابط متقابل:بر طبق این ساختار حتما باید روابط متقابل بین همه اجزا وجود داشته باشد و ناسازگاری هر بخش باعث بهم ریختن کل سیستم خواهد شد.

تمرکز بر فعالیت:با تقسیم بندی پروژه هر بخش به جای تمرکز بر اهداف متعدد بر هدفی که برای همان زیر مجموعه تعریف شده است تمرکز می‌کند، البته این مغایر با آرمان اصلی پروژه نخواهد بود بلکه به صورت موازی با آن اتفاق می‌افتد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *