فناوری‌های نوین در ساخت و ساز


امروزه با پیشرفت جوامع و زندگی شهری، توجه کردن به توسعه پایدار در صنعت ساخت و ساز اهمیت فراوانی پیدا می‌کند. الگوی مصرف بی رویه انرژی در چند دهه اخیر باعث به جا گذاشتن آثار مخربی بر محیط زیست شده است. در این زمان معماران و مهندسین نقش بسیار پر رنگی را می‌توانند ایفا کنند. طراحی و ساخت و ساز متناسب با اقلیم مورد نظر یکی از بحث‌های مهم در این زمینه می‌باشد که استفاده از فناوری‌ها و تکنولوژی‌های نوین تاثیر بسیار مثبتی بر معماری پایدار خواهد داشت. هوشمند سازی یکی از چالش‌ها در این زمینه می‌باشد.

سیستم مدیریت ساختمان BMS  یا   Building Management System که در واقع شبکه‌ای کنترل کننده مبتنی بر ریزپردازنده‌های هوشمند هستند.این سیستم‌ها برای نظارت و کنترل سیستم های فنی و خدمات ساختمان نصب شده‌اند. مانند تهویه هوا ، تهویه ، روشنایی و … . از این طریق کنترل بر ساختمان بیشتر شده و از این طریق پیاده سازی رویکردهای توسعه پایدار برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی آسان‌تر خواهد شد.

فناوری نوین دیگر که مورد استفاده در صنعت ساخت و ساز می‌باشد فناوری BIM می‌باشد.Building Information modeling  نیز یکی دیگر از ابزار‌های نوین در زمینه فنی و مهندسی است. مدل سازی اطلاعات ساختمان نیز یک فرایند مبتنی بر هوشمند سازی سه بعدی است که به معماران و مهندسین در صنعت ساختمان کمک می‌کند تا فرایند طراحی و ساخت ساز تسهیل شود. برای مثال نرم افزار  BIM360 Design  و Bim360 و Revit و Plan Grid در معماری و صنعت ساخت و ساز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از طریق این فناوری‌ها تمامی مراحل پروژه به صورت دیجیتال هماهنگ شده و باعث بهینه سازی پروژه و افزایش بهره‌وری می‌شود. ما در دپارتمان فنی مهندسی سلام  با استفاده از فناوری‌های نوین به دنبال بهبود زیر ساخت‌ها در صنعت ساخت و ساز می‌باشیم.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *