پیمانکاری2

پیمانکاری2


قرارداد پیمانکاری

قرارداد پیمانکاری، در واقع توافقی میان کارفرما و پیمانکار می‌باشد. بر اساس این قرارداد روابط بین کارفرما و پیمانکار به جهت انجام کاری مشخص در مقابل وجه معین و در مدت زمان تعیین شده تنظیم می‌گردد. در اینجا پیمانکار می‌تواند شخصی حقیقی یا حقوقی باشد. همچنین قراردادهای پیمانکاری دسته بندی و انواع مختلفی را در بر می‌گیرد. از این قراردادها در کسب و کارهای مختلفی از جمله ساخت وساز، حمل و نقل، توسعه نرم‌افزار و طراحی سایت و … استفاده می‌شود.

برخی از انواع قرارداد پیمانکاری

در اینجا به مهم‌ترین قراردادهای پیمانکاری بر اساس روش اجرا اشاره می‌کنیم:

روش تک عاملی:

نام‌های دیگر این روش، امانی و خود اجرا می‌باشد. در این روش کارفرما اغلب امکانات، روشها و سایر عوامل که نیاز دارد را دراختیار دارد و اغلب فعالیت‌های اجرایی و فنی را خودش انجام می‌دهد. بنابراین مدیریت و مسئولیت اصلی با خود کارفرما می‌باشد.

روش دو عاملی(طراحی و ساخت):

در این روش کارفرما عملیات طراحی(Design) و ساخت (Build) را به پیمانکار واگذار می نماید. در واقع نقش اصلی بر عهده پیمانکار می‌باشد و کارفرما بیشتر نقش مدیریت را بر عهده خواهد داشت.

روش سه عاملی(روش متعارف):

در این روش علاوه بر طراحی و اجرا، نظارت نیز بر عهده پیمانکار می‌باشد و در واقع کلیه مسئولیت بر دوش پیمانکار است. در این روش پس از تکمیل طرح، از طریق مناقصه به یک یا چند شرکت پیمانکاری واگذار می‌گردد.

سایر روش‌ها که شامل بهره‌برداری و تامین مالی نیز می‌گردد در پست های پیشین اشاره می‌گردد. از جمله قرارداد BOT، EPC و …

انواع قراردادهای پیمانکاری بر اساس نحوه پرداخت:

نحوه پرداخت فهرست بها:

در این روش کلیه فعالیت‌های بر اساس واحد انجام کار، محاسبه شده و بر اساس نرخ واحد پرداخت خواهد شد. بنابراین پیمانکار موظف به ارائه اطلاعات دقیق و جزئیات از هزینه‌های انجام شده برای مصالح و فعالیت‌های انجام شده، می‌باشد.

نحوه پرداخت مقطوع:

در این روش یک مبلغ کلی بر اساس مشخصات پروژه تعیین می‌شود و پیمانکار نیز با در نظر گرفتن سود خود قیمت نهایی خود را ارائه می‌دهد. در واقع قراردادی بلند مدت است که موضوع عملیات پیمان را با یک مبلغ مقطوع یا نرخ ثابت برای هر واحد موضوع پیمان انجام می‌دهد. البته بر اساس مواردی مانند تغییر شاخص قیمت امکان تعدیل وجود دارد. در کل ریسک این قرارداد برای پیمانکار بالا و برای کارفرما مناسب است.

روش پرداخت نحوه پرداخت درصدی:

این روش جزء متداول‌ترین روش‌ها و همچنین مهم‌ترین قرادادها در زمینه پیمانکاری ساختمان می‌باشد. قراردادی که پیمانکار در ازای دریافت دستمزدی بر اساس درصدی از هزینه کل اعم از هزینه ساخت و تهیه مصالح و غیره، متعهد به انجام کامل پروژه موضوع قرارداد پیمانکاری می‌شود.  در قرارداد پیمانکاری درصدی ساختمان، سود و مزایا برای هر دو طرف خواهد بود و در درجه اول کارفرما هیچ هزینه اضافی به پیمانکار پرداخت نمی‌کند و فقط هزینه نیروی انسانی و تجهیزات و هزینه مصالح را در ازای پیش‌فاکتورهای تائید شده پرداخت می‌کند.

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *