Turn Key

Turn Key


قرارداد پیمانکاری Turn Key

یکی از قراردادهای رایج در حوزه ساخت و ساز، قرارداد پیمانکاری می‌باشد. قرارداد پیمانکاری انواع مختلفی دارد. قرارداد پیمانکاری کلید گردان یا  Turn Key  نیز یکی از انواع این قراردادها می‌باشد که می‌توان آن را قراردادی دانست که بیشترین میزان مسئولیت را به پیمانکار از طرف کارفرما واگذار می‌شود و کمترین مداخله و نظارت از طرف کارفرما بر پروژه وجود دارد.

در قراردادهای پیمانکاری، کارفرما پروژه را به دست مجری یا پیمانکار می‌سپارد و پیمانکار بر اساس شروطی که در قرارداد ذکر شده آن را پیش می‌برد. در این حالت با توجه به شرایط قرارداد پیمانکار موظف است پروژه را به طور کامل بررسی کرده و برآورده هزینه را نیز انجام داده و به تایید کارفرما برساند.

بسیاری از افراد قرارداد کلید گردان را مشابه به قرارداد EPCF  می‌دانند، اما این قراردادها تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. قرارداد EPCF مخفف عبارات Engineering, Procurement, Construction, finance  می‌باشد که به معنای مهندسی،تدارکات(تجهیزات)،ساخت و ساز و تامین مالی پروژه می‌باشد. در مقالات قبل به انواع قراردادهای تامین مالی و مشارکت اشاره کردیم که به نوعی می‌توان آن را قرارداد پیمانکاری در پروژه های عمرانی دانست. حال در قرارداد Turn Key  مسئولیت کل پروژه که شامل طراحی، تامین تجهیزات، ساخت و راه‌اندازی می‌باشد بر عهده پیمانکار است. تفاوت این دو قرارداد در تامین مالی پروژه و میزان نظارت کارفرما بر پروژه می‌باشد. در قراردادهای EPCF   کارفرما نظارت بیشتری بر پروژه دارد اما در قرارداد Turn Key پروژه به صورت کامل به پیمانکار واگذار می‌شود.

1 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *