مهندسی تخریب

مهندسی تخریب


مهندسی تخریب از طریق انفجار

فرایند تخریب فرایندی بسیار حساس و مهم در زمینه ساخت و ساز می‎‌باشد. از آنجایی که ساخت و ساز و مصالح به کار رفته در آن با پیشرفت تکنولوژی تغییر پیدا می‌کنند فرایند تخریب نیز نیاز به برنامه ریزی و طراحی دارد. حساسیت تخریب از آن جهت اهمیت پیدا می‌کند که باید کمترین میزان آسیب به محیط پیرامون خود و اشخاص را دارا باشد که متاسفانه کمتر به آن توجه می‌شود.

 بر خلاف تصور عموم روند تخریب ساختمان فقط یک انفجار ساده نمی‌باشد. در واقع تخریب یک ساختمان با تعداد طبقات زیاد از طریق انفجار امری بسیار حساس می‌باشد به همین جهت تنها یک درصد از تخریب‌ها به وسیله انفجار صورت می‌گیرد. مهندسی تخریب دانشی است که در آن برنامه‌ریزی و نظارت‌های لازم برای خراب کردن سازه‌ها و اطمینان از حفظ ایمنی طی روند تخریب آموزش داده می شود. همانطور که گفته شد چیزی که در مورد عملیات تخریب بسیار حائز اهمیت است حجم و طبقات بنایی است که قرار است خراب شود. قطعا تخریب بنا با تعداد طبقات کمتر بسیار راحت‌تر از تخریب با حجم و تعداد طبقات بیشتر می‌باشد. اهمیت مهندسی تخریب زمانی مشخص می‌شود که تعداد طبقات زیاد باشد. مثلا برجی 20 یا 30 طبقه را در نظر بگیرید، برای تخریب این برج از طریق انفجار برنامه‌ریزی و طراحی لازم است.

در واقع مهندس تخریب جنبه‌های مختلف ساختمان را از قبیل مصالح ساختمانی، روش ساخت، شرایط آب و هوایی، شرایط تخلیه، شرایط ترافیکی، کد ساختمان، جرم ساختمان و محیط پیرامون و ساختمان‌های اطراف را کاملاً بررسی می کنند و بر اساس این اطلاعات نحوه تخریب ساختمان را مشخص می‌کنند. نکته مهمی که باید به آن توجه کرد خارج کردن هرگونه ماده اشتعال زا و مواد خطرناک قبل از تخریب از ساختمان می‌باشد. برخی از این مواد شامل مواد معدنی آزبست، مواد رادیواکتیو، مواد قابل اشتعال و آلودگی های نفتی است. با استفاده از تمام این اطلاعات، کارشناسان یک طرح تخریب دقیق را ارائه می‌دهند که معمولاً نحوه انجام آن، تجهیزات مورد استفاده را به همراه دارد.

برای انجام عملیات تخریب ابتدا ستون‌ها و سازه‌های مرتبط را تضعیف کرده و سپس مواد منفجره در موقعیت‌های مناسب قرار میگیرد تا با کمترین میزان آسیب به محیط پیرامون عملیات تخریب انجام پذیرد.

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *