نقشه یو تی ام UTM

نقشه یو تی ام UTM


نقشه UTM

امروزه با پیشرفت تکنولوژی سیستم مختصات جهانی تعریف شده است که بر اساس آن هر مکان از نقشه بر روی زمین دارای یک مختصات منحصر به فرد می‌باشد و مانند اثر انگشت مختص همان مکان است که از آن تحت عنوان نقشه  UTM ( Universal Transverse Mercator ) استفاده می‌شود. امروزه برای تعیین موقعیت هر ملک از این نقشه استفاده می‌شود و بر اساس این سیستم مختصات هر ملک دارای حداقل چهار مختصات یو تی ام در چهار گوشه است که تعیین کننده دقیق مرزها و موقعیت یک ملک بر روی کره زمین هستند.

اداره ثبت برای بدست آوردن مکان دقیق هر ملک و ثبت آن، همچنین برای صدور سند تک برگ نیاز به مختصات دقیق ضلع‌های ملک دارد از همین رو استفاده از نقشه UTM اهمیت بسیار ویژه ای دارد. هیچ مکان و ملکی با مختصات یکسان یو تی ام در کره زمین وجود نخواهد داشت و کد مختصات یو تی ام کاملا منحصر به فرد همان مکان می‌باشد.

لازم به ذکر است که تنها نقشه‌ی یو تی امی که توسط اداره ثبت مورد قبول واقع می‌شود نقشه‌ای است که با فرمت استاندارد و توسط کارشناس نقشه بردار به وسیله دستگاه‌های دقیق با کمترین میزان خطا تهیه می‌شود. بنابراین بر اساس این نقشه می‌توان مساحت دقیق، طول و عرض املاک را محاسبه کرد و در صورت مغایرت با سند اداره ثبت دستور اصلاح سند را می‌دهد.

 

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *