آشنایی با سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی


کشاورزی می‌تواند به عنوان استفاده سیستماتیک و کنترل شده از محیط زیست به منظور بهبود وضعیت انسان و تأمین مواد غذایی مورد نیاز آن تعریف شود. زمین کشاورزی نیز بخشی از زمین است که به دلیل توانایی آن برای رشد محصولات غذایی در آن کشاورزی صورت می‌گیرد.

مروری کوتاه بر تاریخ کشاورزی

قدمت کشاورزی به 10.000 سال پیش بازمی‌گردد و دارای گستره وسیعی در سراسر جهان می‌باشد. توسعه کشاورزی باعث افزایش جمعیت بشر به نسبت جمعیت در شرایط شکارچی-گردآورنده گردید. کشاورزی به‌طور مستقل در بخش‌هایی از کره زمین آغاز گردید و شامل دامنه متنوعی از گیاهان بود. دست‌کم ۱۱ منطقه جدا در دنیای قدیم و دنیای جدید به عنوان مرکز تنوع یا مرکز مبدأ شناخته شده‌اند. دانه‌های وحشی از حدود 105.000 سال پیش جمع‌آوری و به عنوان خوراک مصرف گردیدند.

ایران از نخستین کشورهای جهان است که در آن کشاورزی و زراعت آغاز گردیده است. در قرن اول پیش از میلاد، ایرانی‌ها همه درختان میوه‌ای که در یونان کشت می‌شده (به استثناء زیتون) را کشت می‌کرده‌اند. با هجوم اسکندر کشاورزی ایران رو به زوال گذاشت و بسیاری از مزارع از بین رفت و این وضع تا زمان به حکومت رسیدن اردشیر بابکان ادامه یافت.

ساسانیان به بازسازی قنات‌ها و تشویق و گسترش کشاورزی، باغبانی و دامپروری پرداختند. پس از ساسانیان تا حمله مغول، کشاورزی ایران به تناوب دچار رکود (در زمان بنی امیه) و پیشرفت (در زمان بنی عباس و حکومت‌های محلی) گردید.

در اثر یورش مغول‌ها، باغبانی نیز از رونق افتاد و وضع بدین منوال بود تا آنکه «غازان خان تیموری» در اواخر قرن هفتم و اوایل قرن هشتم هجری قمری به توسعه کشاورزی پرداخت. با آغاز فرمانروایی صفویان، بار دیگر کشاورزی در ایران رونق گرفت. هرچند که با وجود تمام کوشش‌ها حتی در زمان شاه عباس نیز به رونق پیش از حمله مغول نرسید.

بعد از صفویان حکمرانان هر کدام بر حسب قدرت و ضعف خود اثراتی بر کشاورزی ایران داشتند که روی هم رفته اثرات منفی بیشتر بود. نخستین جنبش به سوی کشاورزی نوین در زمان صدارت امیرکبیر به وجود آمد. در دوره رضا پهلوی پابه‌پای پیشرفت‌های صنعتی، اجرای برنامه‌های گسترش بخش کشاورزی و دامداری ایران نیز انجام شد.

پیشرفت در صنعت کشاورزی ایران

کشاورزی سنتی ایران، برای نخستین بار مکانیزه شد و اصول کار وارد آن شد. در دوره محمدرضا پهلوی تصمیم گرفته شد که با اجرای اصلاحات ارضی تحولاتی به خصوص در زمینه کشاورزی پدید آید. بر اساس این طرح مقرر گشت تغییرات اساسی در میزان و نحوه مالکیت اراضی به ویژه اراضی کشاورزی و مراتع به منظور افزایش بهره‌وری عمومی جامعه پدید آید و زمین‌های کشاورزی بین اهالی ۱۸۰۰۰ روستایی تقسیم شوند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در کاوش‌های کارشناسان غربی در بخش کشاورزی ایران وقفه‌ای ایجاد گردید؛ اما پس از مدتی دوباره کاوش‌ها ادامه یافت. ایران در زمینه کشاورزی و باغداری، در خصوص برخی از تولیدات دارای رتبه‌های بالایی است.

بخش کشاورزی در کشورهای در حال توسعه موتور اصلی رشد و توسعه اقتصادی است. کشورهای در حال توسعه برای گذر از بحران‌های عدم توسعه بایستی به سراغ بخش کشاورزی خود رفته و ضمن تلاش برای گسترش تولیدات کشاورزی در تفکر آن باشند که این بخش را با تکنولوژی‌های پیشرفته آمیخته سازند تا از این رهگذر تولیدات خود را کارا نمایند.

این بخش به دلیل ارتباطات گسترده‌ای که با سایر بخش‌های اقتصادی دارد، می‌تواند با رشد خود زمینه تولید ثروت، ایجاد بازار، ارزآوری و رشد صنعت را فراهم نماید. بنابراین کشورهای در حال توسعه برای برون رفت از بحران‌های اقتصادی باید بخش کشاورزی را از ارکان اصلی توسعه اقتصادی به شمار آورند و به دلیل نقش به سزایی که این بخش در تأمین غذا، رفاه جامعه، تولید ناخالص ملی (GNP) و در نهایت رشد اقتصاد ملی ایفا می‌کند، آن را سرلوحه برنامه‌های اقتصادی خود قرار دهند.

نگاه چندبعدی به سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی

سرمایه‌گذاری در تولید همیشه از سودآورترین کارها در حوزه اقتصاد بوده و هست و در این میان سرمایه گذاری در صنعت کشاورزی جایگاه ویژه‌ای دارد؛ بیایید نگاهی جامع و کامل به صنعت کشاورزی داشته باشیم:

نگاه اقتصادی

نگاه فنی و علمی

1. سرمایه‌گذاری در صنعت کشاورزی1. شرایط اقلیمی
2. بازارهای مالی2. انواع کشاورزی
3. بازار داخلی3. روش‌های تولید
4. صادرات4. تنوع محصول
5. خرید زمین5. نیروی انسانی
6. مجوزهای مربوطه6. ابزار و ادوات کشاورزی
7. انواع قراردادها7. مواد و نهاده‌های کشاورزی

دیدگاهی یافت نشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *